Super League 1: Νίκη – οξυγόνο για τον Παναιτωλικό, ισοπαλία στην Τρίπολη

PANATI

Πολύ σημαντική και ταυτόχρονα ευρείας έκτασης νίκη σημείωσε ο Παναιτωλικός τη Δευτέρα (15/06) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play aout της Super League 1, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΛ στο Αγρίνιο. Την ίδια ώρα, ισοπαλία 0-0 είχαμε ανάμεσα στον Αστέρα και τον τελευταίο Πανιώνιο στην Τρίπολη. Οι «κυανέρυθροι» παραμένουν, πάντως, ζωντανοί στη μάχη της παραμονής…

Η νίκη έδωσε στα «καναρίνια» μεγάλη βαθμολογική ώθηση κι επέτρεψε στους γηπεδούχους να προσπεράσουν (με αγώνα περισσότερο) την Ξάνθη, η οποία βρίσκεται πλέον στη 13η θέση και στη ζώνη του μπαράζ παραμονής.

Μετά από ένα «αναιμικό» πρώτο ημίχρονο, όπου οι μοναδικές στιγμές που ξεχώρισαν, ήταν η ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Βινίσιους Σίλβα στο 29΄ (απέκρουσε ο Φερνάντεθ) και το πλασέ του Ρόσα στο 44΄ που πέρασε λίγο άουτ, ο Παναιτωλικός ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη.

Στο 53′, ύστερα από ολέθριο σφάλμα του Μιχαήλ, ο Μουνιέ έκλεψε τη μπάλα, προχώρησε και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο γάλλος επιθετικός στο 61΄ έγινε δημιουργός από εκτελεστής, όταν έβγαλε την μπαλιά στον Ντάουντα, που σημείωσε το 2-0.

Και για το… κερασάκι στην τούρτα, ο Μουνιέ έβαλε την τελευταία «πινελιά» στο παιχνίδι στο 77΄, όταν με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0)ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Πανιώνιο, στην αρκαδική πρωτεύουσα. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Βόλου, οι «κυανέρυθροι» έφυγαν με όφελος ενός βαθμού από μια δύσκολη έδρα και παρέμειναν «ζωντανοί» στη μάχη για την παραμονή τους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όταν κατέγραψαν 10 τελικέ προσπάθειες κι είχαν δοκάρι με τον Λυμπεράκη στο 8ο λεπτό, σε φάση που η μπάλα κόντραρε στον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο κι έφυγε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στα δοκάρια στο 17′ σε κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 43΄ ο Παπαδόπουλος αντέδρασε εξαιρετικά σε πολύ καλό σουτ του Τσιλούλη και κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα του. Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά είχαν «φλύαρη» υπεροχή και δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Κότνικ.

Αντίθετα, ο Πανιώνιος έχασε την τελευταία σπουδαία ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Γρίβας στο 90ό λεπτό απέτυχε να πιάσει κεφαλιά εξ επαφής, μπροστά από τον Παπαδόπουλο.