Super League: Φρένο της ΑΕΚ στον Ολυμπιακό!

8c2e6c_aek_olimpiakos

Η πιο μεγάλη μάχης της 21ης αγωνιστικής στη Super League πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να φρενάρει τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τίτλου με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0.

Ο ΠΑΟΚ αύριο έχει την έχει την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή του πρωταθλήματος εφόσον επικρατήσει στην Τούμπα του Βόλου.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 5′ όταν ο Μπάρκας απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη και στο 9′ όταν ο αμαρκάριστος Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αν και βρισκόταν μπροστά στο τέρμα.

Νωρίς νωρίς ο Καρέρα προχώρησε σε αντικατάσταση του Σιμάνσκι με τον Ολιβέιρα αλλάζοντας και τον σχηματισμό από 4-3-3 σε 4-2-3-1. Ωστόσο, δεν άλλαξε πολλά στην εικόνα της ΑΕΚ που δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο 45λεπτο.

Αντιθέτως, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει στο 49′. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ στην καρδιά της άμυνας των Πειραιωτών που αιφνιδιάστηκαν και ο Λιβάγια που κινήθηκε πιο γρήγορα πλάσαρε εξαιρετικά αλλά νικήθηκε από τον Σα που αντέδρασε σωστά.

Ο Ολυμπιακός που στο διάστημα 46′-60′ έδειξε να δυσκολεύεται απέναντι στην ΑΕΚ, που βρήκε χώρους και πήρε μέτρα στο γήπεδο, άγγιξε το γκολ στο 61′ όταν ο Γκιγιέρμε δέχθηκε την… ασίστ του Βράνιες που απομάκρυνε λανθασμένα, αλλά το σουτ που έκανε με το δεξί τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 87′ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σιμόες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες, Σιμάο, Σιμάνσκι (31′ Ολιβέιρα), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (78′ Αλμπάνης), Λιβάγια (89′ Σβάρνας).

Ολυμπιακός: Ζοσέ Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (83′ Σουντανί), Βαλμπουενά (90′ Φορτούνης), Μασούρας (67′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.