Μπαρτζώκας: «Χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ…»

Γιώργος Μπαρτζώκας

Ο Ολυμπιακός  στάθηκε κατώτερος των προσδοκιών και δεν κατάφερε να πάρει το διπλό κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

«Πάντα είναι δύσκολος ο αγώνας κόντρα στην Μπαρτσελόνα», τόνισε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Γιώργος Μπαρτζώκας. «Απόψε απλά χρειαζόμασταν κάτι περισσότερο. Θεωρώ πως παίξαμε βάσει της ποιότητάς μας. Παίξαμε ένα επίπεδο κάτω. Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά απόψε για να κερδίσουμε. Παρότι υπάρχει πολύ ταλέντο και καταφέραμε 3-4 φορές να ισορροπήσουμε το παιχνίδι, βρεθήκαμε τρεις πόντους πίσω, χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ. Εκείνα τα σουτ που θα έβαζαν πίεση στην Μπαρτσελόνα. Τα χάσαμε όλα και για αυτό δεν αξίζαμε κάτι καλύτερο. Χρειαζόμασταν κάποια μεγάλα σουτ όπως είπε, όμως, πιο πολύ χρειαζόμασταν να ήμασταν πιο συμπαγείς στην άμυνα από το πρώτο λεπτό και όχι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επίσης, δύο φορές η βασική μας πεντάδα, στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξε χωρίς συγκέντρωση και καλή εκτέλεση, κάναμε αβίαστα λάθη, δεν κάναμε φάουλ να αποφύγουμε εύκολα λέι απ και για αυτό χάσαμε το παιχνίδι».