Λύγισε στο φινάλε η Εθνική γυναικών μπάσκετ! Γαλλία-Ελλάδα 75-71

Gynaikes

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έβαλαν στα σχοινιά τις… ισχυρές Γαλλίδες, αλλά στο τέλος.. κόλλησαν στην επίθεση και επέτρεψαν στις αντίπαλους τους να πάρουν το ματς με 75-71.

Πλέον η Ελλάδα πήγε στο 0-2 στον όμιλο και θα παίξει τον… τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση με την Κορέα την Τρίτη.

Για την Εθνική μας η Μάλτση έκανε ματσάρα με 28 πόντους (6/13 τρίποντα), ενώ η Καλτσίδου είχε 9 που χρεώθηκε με 5 φάουλ (τα 2 πολύ αυστηρά, όπως γενικότερα μερικά σφυρίγματα κατά της Ελλάδας).

Για τις νικήτριες η Μιγιέμ ήταν κορυφαία με 20 πόντους

Το ματς

Η Γαλλια ξέφυγε με 8 πόντους (15-7) με την Γκρούντα στο 5′. Η Εθνική μας προσπάθησε να μαζέψει λίγο τη διαφορά, αλλά η Τσατσουάνγκ (3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) αύξησε το προβάδισμα της ομάδας της στους 11 (24-13 στο 8′). Η Χριστινάκη σκόραρε, όμως η Ντουσέ έγραψε το 26-17, που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 πόντους της Καλτσίδου μείωσε σε 27-21, αναγκάζοντας τον προπονητή των Γαλλίδων να πάρει timeout. Η Ελλάδα συνέχισε την πίεση της και η Μάλτση έγραψε το 29-27 στο 15′ με τρίποντο και έφτασε τους 13 πόντους. Δεν σταμάτησε να παλεύει η ομάδα του Κεραμιδά και η αρχηγός με δίποντο, σημείωσε το 36-31. Με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική μας πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο, με την Μάλτση να σκοράρει για τρεις (36-34).

Οι Γαλλίδες με την Επουπά σημείωσαν το 45-40, αλλά η Σπανού μείωσε σε 45-42. Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (45-47). Οι «τρικολόρ» θέλησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά η Σπυριδοπούλου έδωσε προβάδισμα στην Εθνική (50-52). Η Μάλτση συνέχισε να βομβαρδίζει και με τρίποντο της έγραψε το 54-57 στο 29′.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά η Εθνική μας κόλλησε και οι Γαλλίδες το εκμεταλλεύτηκαν. Το 63-68 του 34′ έγινε 69-68 στο 36′ και στη συνέχεια οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση. Η Χριστινάκη ισοφάρισε σε 69-69, αλλά η Γκουντά έβαλε το κρισιμότερο καλάθι του ματς, 71-69 στο 39′. Η Σπανού έκανε λάθος στη συνέχεια στην προσπάθεια της ομαδας για ισοφάριση και η Μιγιέμ με 2 βολές κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71