Αφιονισμένος Ολυμπιακός συνέτριψε την Μακάμπι με σούπερ Μιλουτίνοφ! (89-72)

Ολυμπαικ΄ςο - Μκαάμπι 89-72

Στον δρόμο των επιτυχιών επανήλθε δριμύτερος ο Ολυμπιακός θριαμβεύοντας της Μακάμπι στο «καυτό» ΣΕΦ και βελτίωσε την φετινή του επίδοση στην Ευρωλίγκα στο 12-10, έχοντας κορυφαίους του Μιλουτίνοφ, Κάνααν και Πίτερς.

Με «όπλο» την γρανιτένια τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν από τον… λαιμό την Μακάμπι και έχοντας πυλώνες σκοραρίσματος τους Μιλουτίνοφ, Κάνααν και Πίτερς ξέφυγαν με 20-7 στο 8’. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με συνεχόμενα τρίποντα των Μπατ και Ντ Μπαρτολομέου μείωσε σε 26-22 και ισοφάρισε προσωρινά σε 28-28 στο 13’ με τρίποντο του Μπόλντγουιν εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των παικτών του Μπαρτζώκα. Οι γηπεδούχοι όμως έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και βρίσκοντας λύση από τους Μιλουτίνοφ, Κάνααν και Πετρούσεφ έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 42-36.

Με απανωτά  τρίποντα των Πίτερς, Κάνααν και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός μπήκε αφιονισμένος στην τρίτη περίοδο και απέκτησε προβάδισμα 16 πόντων για πρώτη φορά στο σκορ με 57-41 στο 26’ Η Μακάμπι ψαλίδισε τη διαφορά για το 69-57 του 30ού λεπτού, αλλά μέχρι εκεί. Με συνεχόμενα καλάθια των Κάνααν, Πίτερς, ο Ολυμπιακός μ’ ένα επί μέρους 9-0 έφτασε το σκορ στα επίπεδα του 78-57 στο 32’ και ουσιαστικά κλείδωσε  την νίκη

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57,  89-72