Αυτοχειρία για τον Παναθηναϊκό και ήττα από τον Άρη (0-1)

ΠΑΟ - Άρης 0-1

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, αφού γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 1-0 από έναν ψυχωμένο Άρη και δεν εκμεταλλεύθηκε το … δώρο που του είχε χαρίσει ο ΠΑΟΚ με την νίκη του επί της ΑΕK με 3-2, χάνοντας σημαντικό μέρος των ελπίδων του για τον φετινό τίτλο.
Τον τέλειο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Άρης, αφού πριν καν συμπληρωθούν δυο λεπτά αγώνα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Σαμόρα να εκμεταλλεύεται ολιγωρία της άμυνας των «πρασίνων» και να γράφει το 0-1. Οι «κίτρινοι» έφτασαν πολύ κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Ντραγκόφσκι έχασε την μπάλα από τα χέρια του σε γύρισμα, ο Ζαμόρα έγινε αποδέκτης και πλάσαρε, αλλά ο Ούγκο έσωσε πάνω στην γραμμή του τέρματος. Οι φιλοξενούμενοι στο 52΄«άγγιξαν» το 0-2. Μετά από αντεπίθεση, ο Ζαμόρα βρέθηκε στην περιοχή και έπιασε σουτ, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Ντραγκόφσκι.
Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει τον Άρη στο 54′ με τον Σπόραρ να αστοχεί από άριστη θέση,
Η βαθμολογία: ΑΕΚ 75, ΠΑΟΚ 71, Παναθηναϊκός 71, Ολυμπιακός 70, Άρης 52, Λαμία 35.