Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός «πέρασε» από τον Λαιμό! (7-10)

ΝΟΒ - Ολυμπακός 7-10

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, την Τετάρτη (27/3). Μετά τη σπουδαία νίκη (10-7) επί της ισχυρής Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο, για τον προημιτελικό όμιλο του Champions League (2η αγωνιστική), οι «ερυθρόλευκοι» νταμπλούχοι Ελλάδας επέστρεψαν στην Α1 και επικράτησαν με 10-7 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για την 4η «στροφή» της δεύτερης φάσης, με πρωταγωνιστές τους Βάμος και Παπαναστασίου, με τρία γκολ. Σε ένα δυνατό ματς στην έδρα του ΝΟΒ, ο Θρύλος «καθάρισε» το «διπλό» στην τέταρτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκε με τρία τέρματα και παρέμεινε, έτσι, στην κορυφή του πρωταθλήματος με το απόλυτο των 54 βαθμών.

Δυνατά στο ματς «μπήκε» ο Ολυμπιακός, καθώς στο πρώτο του σουτ, στο 7:32, άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Παπαναστασίου. Η Βουλιαγμένη, ωστόσο, ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 2-1, όμως ο Παπαναστασίου δήλωσε ξανά «παρών», στο 2:15, ισοφαρίζοντας σε 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Ο ΝΟΒ προηγήθηκε και πάλι, με 3-2, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν την «απάντηση», με τον Γενηδουνιά να ισοφαρίζει σε 3-3, με γκολ στην κόντρα, στο 4:20, ενώ ο Βάμος «έγραψε» το 4-3, με εξαιρετικό σουτ, στο 2:24. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ισοφάρισε, για το 4-4 του ημιχρόνου.

Στο 5:46 της τρίτης περιόδου, ο Θρύλος πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (4-5), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάμος, με τον Αλαφραγκή να ανεβάζει για πρώτο φορά τη διαφορά στο +2 (5-7), με γκολ στον παραπάνω (3:40). Με πανέξυπνο σουτ του Φουντούλη (2:29), οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το +2 και «έκλεισαν» με 8-6 το τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, στο 6:55, ο Βάμος έδωσε «αέρα» τριών γκολ (6-9) στον Ολυμπιακό, με τον Γενηδουνιά να διαμορφώνει, στο 2:04, το τελικό σκορ (7-10).

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-4, 1-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Παπαναστασίου (φουνταριστό, 7:32), 1-1 Γούντχεντ (φουνταριστό, 4:40), 2-1 Παπασηφάκης (πέναλτι, 3:43), 2-2 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 2:15)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 5:15), 3-3 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:20), 3-4 Βάμος (περιφέρεια, 2:24), 4-4 Χαλυβόπουλος (περιφέρεια, 0:36)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Βάμος (πέναλτι, 5:46), 5-5 Κουρούβανης (περιφέρεια, 5:15), 5-6 Παπαναστασίου (π/π, 4:23), 5-7 Αλαφραγκής (π/π, 3:40), 6-7 Κωνσταντόπουλος (κόντρα, 2:48), 6-8 Φουντούλης (π/π, 2:29)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Βάμος (περιφέρεια, 6:55), 7-9 Ούμποβιτς (περιφέρεια, 4:57), 7-10 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:04)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος 1, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 1, Καστρινάκης, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Κωνσταντόπουλος 1, Ανδρεάδης, Χατζής, Γιαννάτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας, Χαλυβόπουλος