Αποχαιρέτησε νωρίς η Γερμανία παρά την νίκη της με 4-2 επί της Κόστα Ρίκα

Κόστ Ρίκα - Γερμανία 2-4

Εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη φάση των ομίλων για δεύτερη σερί διοργάνωση η Γερμανία, η οποία παρά το γεγονός ότι νίκησε δύσκολα με 4-2 την Κόστα Ρίκα, έμεινε στην τρίτη θέση του 5ου ομίλου, αφού η Ιαπωνία επικράτησε 2-1 της Ισπανίας!
Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 10ο κιόλας λεπτό με τον Γκνάμπρι και έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες κόντρα στην Κόστα Ρίκα, η οποία απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφερε τούμπα το ματς, χάρη σε δύο γκολ των Τεχέδα (58’) και Βάργκας (70’). Επέστρεψε και σκόραρε τρεις φορές με Χαβερτς και Φίλκρουγκ στο τελευταίο 20λεπτο η Γερμανία, αλλά το τελικό 4-2 δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση.