ΑΕΚ «διψασμένη» για κούπα! – Με περίπατο στον τελικό του Διηπειρωτικού

ark

Μόλις επτά λεπτά κράτησε η αντίσταση της Σαν Λορέντζο στην ΑΕΚ, η οποία πάτησε το γκάζι και τη συνέτριψε 86-64, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

Πολύ νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μετρούσαν αρκετά άστοχα τρίποντα, με το σκορ να ήταν στο 0-3 υπέρ της ΑΕΚ στο πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπάνκι έκαναν απανωτά λάθη, με τη Σαν Λορέντζο να τους τιμωρεί με ένα 6-0 (6-3). Η Ένωση προσπάθησε να παίξει με τον Χάντερ μέσα στη ρακέτα, αλλά η ομάδα της Αργεντινής τον είχε «μπλοκάρει» και κλέβοντας μπάλες έτρεξε με τον Τάκερ στον αιφνιδιασμό, για να φτάσει στο +5 (12-7), στο 7’. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Μπάνκι έριξε στο παρκέ Λαρεντζάκη και Τζέιμς, οι οποίοι συμμάζεψαν την κατάσταση και έσπρωξαν την ΑΕΚ σε ένα επιμέρους σκορ 1-11 για το +5 (13-18).

Με την ίδια συγκέντρωση και τον Σάκοτα «ζεστό» έξω από τα 6,75μ. μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 (15-27), στο 12’. Ένα μίνι μπλακ-άουτ των παικτών του Μπάνκι έδωσε την ευκαιρία για ένα 4-0 (19-27) της Σαν Λορέντζο, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η… καταιγίδα για την ΑΕΚ. Από το 14’ και μετά, η Ένωση έστησε ένα «πάρτι», επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 13-0 για το +21 (19-40), ενώ στο 18’ η διαφορά πήγε ακόμη και στο +23 (22-45). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» χαλάρωσαν, με τους Αργεντινούς απλά να μειώνουν σε 26-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ δεν ήταν τόσο προσηλωμένη στην άμυνα στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά χάρη στα τρίποντα του Θίοντορ διατηρούσε την απόστασή της (35-51). Ωστόσο, ο γκαρντ της Ένωσης «σίγησε», με την κακή άμυνα στη ρακέτα να συνεχίζεται και έτσι η Σαν Λορέντζο να μειώνει στο -12 (40-52) στο 24’. Η αντίδραση του Μπάνκι ήταν η αλλαγή του Χάντερ με τον Τζέιμς, με τον δεύτερο να «γεμίζει» περισσότερο το «ζωγραφιστό» και προσφέροντας και στις δύο πλευρές του παρκέ, η διαφορά πήγε στο +18 (43-61), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +14 (54-68), με τη διαφορά να μπορούσε να ήταν σαφώς μεγαλύτερη, καθώς οι παίκτες του Μπάνκι δέχθηκαν τεχνικές ποινές και έκαναν εύκολα φάουλ, δίνοντας πόντους στους Αργεντινούς.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε και η ΑΕΚ και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με την υπέρ της διαφορά να ήταν στο +20 (58-78) χάρη στον Θίοντορ, στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μπάνκι έπαιζε με τον χρόνο και δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, αφού η Σαν Λορέντζο έδειχνε ανήμποροι να πλησιάσει. Έτσι, η νίκη και η πρόκριση στον τελικό ήρθε με το 86-64, ενώ η διαφορά είχε φτάσει νωρίτερα ακόμη και στο +26 (60-86).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86

Πηγή: Sport-fm