Οι νικητές του Μαραθωνίου! Ό,τι συνέβη σήμερα στην γιορτή του στίβου! ΡΕΚΟΡ συμμετοχών αλλά και κόσμου που παρακολουθούσε από νωρίς το πρωί. Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες για τον 32ο Μαραθώνιο (φωτο)

maraqthwniosgwoneis

Περισσότεροι από 13.000 δρομείς, αριθμός ρεκόρ για την κλασική διαδρομή! Γιορτή χαράς και αθλητισμού σήμερα σε όλη την Αθήνα.

Ξεκίνησαν κατά κύματα στις 9.00 το πρωί, με στόχο να φθάσουν στο Καλλιμάρμαρο και να στείλουν το δικό τους ξεχωριστό μήνυμα σε όλόκληρο τον κόσμο, ότι δεν μας τρέχει κανείς αλλά τρέχουμε από μόνοι μας γιατί μπορούμε!

10177511_10152848274457792_6895008592776693033_n

Κάθε ηλικίας δρομέας… επαγγελματίας και ερασιτέχνης έδωσαν το παρόν. Όπως και όσο μπορούσε ο καθένας , ξεπερνώντας κάθε προσωπικό όριο.

felix_kanti_marathonios_714084501

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ

Ο Φέλιξ Κάντι ήταν ο μεγάλος νικητής , τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα.

merousis_marathonios_873656703

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΡΟΜΕΑΣ

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας που έφτασε στον τερματισμό, με τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο να τερματίζει δεύτερος με την κόρη του αγκαλιά! Τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας και τέταρτος ο Πούλιος.

naomi_magio_marathonios_358204888

Νικήτρια στις γυναίκες

Πρώτη νικήτρια στις γυναίκες ήτανη Ναόμι Μάγιο από την Κένυα με 2:41.05, δεύτερη η περσινή νικήτρια Νάνσι Τζόαν Ρότιτς με 2:41.28 και τρίτη η Τίντλα.

Ο Φέλιξ Κάντιε είναι ο μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας 2014, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα!

mar6_783838946

Hλικιωμένοι, μικρά παιδιά με τους γονείς τους, αλλά και άτομα που ήρθαν από το εξωτερικό ήταν ανάμεσα στους συμμετέχοντες. Φυσικά από το event δεν λείπουν οι celebrities. Πολλοί διάσημοι της χώρας μας συμμετέχουν στον Μαραθώνιο, ενώ τα βλέμματα τράβηξαν οι αγκαλιές΄και τα φιλιά του Ηλία Ψινάκη και της Ρένας Δούρου.

10153726_10152847947927792_4251244335027877980_n

Λίγο πριν τις 9 ξεκίνησε και η διαδρομή των 10 χλμ, ενώ στις 9 ακριβώς δόθηκε η εκκίνηση του Αυθεντικού Μαραθώνιου από την ιστορική αφετηρία του Μαραθώνα.

files (2)

Κατά μήκος της διαδρομής υπήρχαν  μουσικά σχήματα, τα οποία διασκέδαζαν τους θεατές και ενίσχυαν την προσπάθεια των δρομέων.

files (1)

Οι πρώτοι στα 5χλμ

Ο Κώστας Νακόπουλος, κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά συνεχόμενη πρώτος στα 5χλμ του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών.

Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη βγήκε η Ελένη Θεοδωροπούλου.

Κατηγορία Ανδρών: Νακόπουλος (15.26) – Δημητράκης (15.35) – Μίνο (15.36)

Κατηγορία Γυναικών: Θεοδωροπούλου (17.39) – Αστροπεκάκη (17.57) – Ζωγραφάκη (18.24)

Οι πρώτοι στα 10χλμ

Ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και στις γυναίκες, αντίστοιχα, στα 10 χλμ. του του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών.

Κατηγορία Ανδρών: Κώστας Γκελαούζος 31:39 – Δήμος Μαγγίνας 32:04

Κατηγορία γυναικών: Αναστασία Καρακατσάνη 35:28 – Γιώτα Βλαχάκη 37:5