ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ “ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ” ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ ΜΕ… ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

590 3c04ed6a033a27279b8825f75aab504b

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας γνώρισε η εθνική μας, η οποία έχασε με 72-81 από την Ιταλία στο ντέρμπι του Δ’ Ομίλου και πλέον δυσκολεύει η αποστολή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα διασταυρωθεί με τον όμιλο της Ισπανίας και της Σλοβενίας.

Καταστροφικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε 27 πόντους. Θα πρέπει βέβαια να σημειωθεί ότι οι αντίπαλοί μας παρουσιάστηκαν πολύ διαβασμένοι και δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να επιβάλλει τον ρυθμό της. Με τρίποντο του Ζήση η εθνική μας ισοφάρισε σε 70-70 σχεδόν πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, όμως, οι Ιταλοί με σερί 11-2 στο τέλος έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες και εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 81-72

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16, Περπέρογλου 12, Φώτσης 2, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (7 ριμπάουντ), Κουζίν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9