Premier League: Στην κορυφή η Λίβερπουλ – Τέλος το αήττητο για την Έβερτον

cssa

Η Λίβερπουλ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας με 3-0, στο πλαίσιο της 5ης ημέρας της Premier League, και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός και ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, που πήρε τη νίκη με τα γκολ των Μανέ (43′), Σαλάχ (78′) και Κεϊτά (90′). Να σημειωθεί πως το σημερινό γκολ του Μανέ ήταν το 100ό στη σπουδαία καριέρα του στην Premier League.

Premier League: Κόλλησε η Σίτι

Αντίθετα η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της την αξιόμαχη Σαουθάμπτον (0-0). Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

«Έσπασε» το αήττητο της Έβερτον

Ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αρκετό για να οδηγήσει την Άστον Βίλα στο επιβλητικό 3-0 επί της Εβερτον στο Μπέρμιγχαμ και να υποχρεώσει την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ στην πρώτη φετινή ήττα της, «γκρεμίζοντάς» την παράλληλα από την κορυφή της Premier League.

Οι «χωριάτες» πέτυχαν τρία γκολ από το 66′ ως το 75′ και έφτασαν θριαμβευτικά στη νίκη.

Η Άρσεναλ από την πλευρά της κατάφερε να σταθεί όρθια στην έδρα της Μπέρνλι και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 1-0, χαρίζοντας πίστωση χρόνου στον Μίκελ Αρτέτα, ενώ η Γουότφορντ πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Νόριτς με 3-1. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Χρήστος Τσιόλης, που μπήκε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν στον πάγκο.

Νωρίτερα, η Μπρέντφορντ έδειξε και πως έχει τις δυνατότητες να είναι ανταγωνιστική, στην επιστροφή της στην Premier League. Νίκησε στο «Μολινό» τη Γουλβς με 2-0, μολονότι αγωνίστηκε από το 64ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαπτίστ. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ πήρε τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Τόνεϊ (28′ πεν.) και Μπεουμό (34′). Η Γουλβς από την πλευρά της έκανε μια ακόμη κακή εμφάνιση.

Premier League: Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

Νιουκάστλ-Λιντς 1-1 (44′ Σεντ-Μαξιμέν – 13′ Ραφίνια)
Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2 (28′ πεν. Τόνεϊ, 34′ Μπεουμό)
Μπέρνλι-Αρσεναλ 0-1 (30′ Οντεγκααρντ)
Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (43′ Μανέ, 78′ Σάλαχ, 90′ Κεϊτά)
Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 0-0
Νόριτς-Γουότφορντ 1-3 (35′ Πούκι-17′ Ντένις, 63′, 82′ Σαρ)
Άστον Βίλα-Έβερτον 3-0 (66′ Κας, 69′ αυτ. Ντιν, 75′ Μπέιλι)