O δικέφαλος αετός «κατασπάραξε» τους Γερμανούς της Βόλφσμπουργκ: 2-1 στο 94′ με μεγάλη ανατροπή η ΑΕΚ

1

Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή, κέρδισε την γερμανική Βόλφσμπουργκ με 2-1 στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League, ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-1.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για την Ένωση, καθώς «τέζαρε» τους Γερμανούς με το γκολ του στο 94ο λεπτό.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο, είχαν πάθος και κατάφεραν να φέρουν τούμπα τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα ήταν η ομάδα που θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, καθώς στο 18ο λεπτό κέρδισε πέναλτι.

Ένα πέναλτι που εκτέλεσε ο Πέτρος Μάνταλος και απέκρουσε ο Πέρβαν. Αντίθετα οι Γερμανοί ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπρέκαλε βρήκε τον Μεχμέντι ακάλυπτο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ στην κίνηση κάνει το 1-0 για την Βόλφσμπουργκ. Αν και η Ένωση μπήκε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 1-0 βγήκε ψυχωμένη στο δεύτερο μέρος και γύρισε το ματς.

Η αρχή έγινε στο 64′ με μια γκολάρα του Αντρέ Σιμόες. Ο Πορτογάλος έπιασε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και κέρδισε τον Πέρβανκ.

Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση… ήρθε ο Καρίμ! Ο Σιμόες έκλεψε την μπάλα στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων», έδωσε στον Λιβάγια και αυτός έβγαλε στον Καρίμ. Ο επιθετικός της ΑΕΚ ζάλισε τους αντιπάλους του και με τεράστιο πλασέ στην κίνηση, έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους και τη Βόλφσμπουργκ σπίτι της.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Γκαρσία (81’ Μαχαίρας), Μάνταλος (63’ Λιβάγια), Ολιβέιρα (87’ Ανσαριφάρντ)

Βόλφσμπουργκ (Ο. Γκλάσνερ, 4-3-3): Περβάν, Λακρουά, Οτάβιο, Μπεκάλο (79’ Μπιάλεκ), Στέφεν, Βέγκχορστ, Μεχμέντι, Ρουσιγιόν, Γκιλαβογκί, Σλάγκερ (60’ Γκέρχαρντ), Αρνολντ

Θυμηθείτε πως μετάδωσε το ματς το pronews.gr

Ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Καρίμ, που με πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή πετυχαίνει το 2-1 και στέλνει την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο μέρος!

94′ Γκολ για την ΑΕΚ!!!!!!!

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ

Μπλόκαρε ο Τσιντώτας

Αλλαγή για την ΑΕΚ, στη θέση του Ολιβέιρα ο Καρίμ

86′ Έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ το φάουλ του Άρνολντ

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Βόλφσμπουργκ

82′ Προβολή του Σάκχοφ, μετά από εκτέλεση του Τσιγκρίνσκι μπλόκαρε ο Πέρβαν

Συνεχίζεται η αναμέτρηση

Στο έδαφος παίκτης της Βόλφσμπουργκ

Έδιωξαν οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ

70′ Σουτ του Λιβάγια, κόντραρε και κόρνερ για την ΑΕΚ

Σιμόες με μια τρομερή οβίδα έξω από την περιοχή ισοφαρίζει για την ΑΕΚ!!

64′ Γκολ για την ΑΕΚ!!

62′ Στη θέση του Μάνταλου ο Λιβάγια για την ΑΕΚ

Ο Πέρβαν βγήκε και μπλόκαρε

61′ Φάουλ για την ΑΕΚ

Εκτέλεση του Μπρέκαλο, μπλόκαρε ο Τσιντώτας

Στη θέση του Σλάγκερ ο Γκέρχαρντ για την Βόλφσμπο

60′ Κόρνερ για την Βόλφσμπουργκ

Ο Σάκχοφ μπήκε στην περιοχή αλλά ο Οτάβιο τον έκοψε, πιέζει η ΑΕΚ

Ο Μεχμέντι σούταρε δυνατά αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε

56′ Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη για την Β

Φάουλ του Σιμόες στον Μεχμέντι

Στο 55′ παραμένει το 0-1

49′ Σουτ του Σιμόες μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ

46′ Άρχισε το δεύτερο μέρος

Ο Μπρέκαλε βρήκε τον Μεχμέντι ακάλυπτο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ στην κίνηση κάνει το 1-0 για την Βόλφσμπουργκ

45′ Γκολ για την Βόλφσμπουργκ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ της Βόλφσμπουργκ

42′ Φάουλ για την Βόλφσμπουργκ

Στο 35′ παραμένει το 0-0

Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ

Έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΚ

31′ Κόρνερ για την Βόλφσμπουργκ

Ο Ινσούα έκανε κούρσα αλλά μπέρδεψε τα πόδια του και έστειλε τη μπάλα άουτ

25′ Καλό σουτ του Άρνολντ έξω από την περιοχή, ο Τσιντώτας μπλόκαρε

Στο 21′ παραμένει το 0-0 με την ΑΕΚ να έχει χαμένο πέναλτι

Κόρνερ για την ΑΕΚ

Ο Πέρβαν νίκησε τον Μάνταλο και κρατάει το μηδέν!

Κίτρινη κάρτα για τον Σλάγκερ, στην εκτέλεση ο Μάνταλος

Ο Σλάγκερ ανέτρεψε τον Κρίστισιτς μέσα στην περιοχή μετά από φάουλ του Μάνταλου και πέναλτι για την ΑΕΚ!

18′ Πέναλτι για την ΑΕΚ!

Επιθετικό φάουλ από τους παίκτες της Βόλφσμπουργκ σταμάτησε η φάση

16′ Δυνατό φάουλ του Ινσούα στον Στέφεν, κίτρινη κάρτα στον μπακ της ΑΕΚ

14′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Τσιγκρίνσκι, η μπάλα άουτ

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για την Ένωση.

12′ Κόρνερ για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία κατέβασε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά δεν είδε τον Οτάβιο που του έκλεψε την μπάλα, με τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ και να σώζει την ομάδα του.

8΄Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Απομάκρυνε ο Τσιντώτας

Στα πρώτα αυτά λεπτά η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη εστία

4′ Ωραία συνεργασία των Κρίστισιτς και Ολιβέιρα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν κακό.

2΄ Απομακρύνει ο Σβάρνας

2′ Πρώτο κόρνερ στο ματς με τον Μπρέγκαλο στην επίθεση