NBA: «Άλωσαν» τη Μινεσότα οι Μάβερικς

TimberwolvesMavericks

Το πλεονέκτημα έδρας των «Λύκων» έσβησαν οι Τεξανοί, οι οποίοι πήραν το Game 1 στη Μινεσότα και έκαναν το πρώτο… βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Δύση και παράλληλα να πάρουν το «εισιτήριο» για τους τελικούς του NBA.

Οι Τίμπεργουλβς ξεκίνησαν καλύτερα το ματς. Έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (33-27), ενώ στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (62-59), ελέω της πίεσης που άσκησαν οι Μάβερικς.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, μειώνοντας στον πόντο (83-82) πριν την έναρξη του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όλα μετατράπηκαν σε… θρίλερ.

Στο ξεκίνημα της περιόδου, οι Μάβερικς έκαναν ένα ξέσπασμα, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν περίπου 7:30 πριν το τέλος να έχουν προβάδισμα 8 πόντων (97-89). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκαναν σερί 10-0 πήραν τα… ηνία, αλλά οι Ντόντσιτς και Ουάσινγκτον τους… πλήγωσαν με δύο τρίποντα.

Η ομάδα του Ντάλας είχε το προβάδισμα 104-102 στο τελευταίο λεπτό, άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι και κατάφερε να κάνει το break 108-105 στο πρώτο ματς των τελικών της Δύσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μάβερικς ήταν για ένα ακόμα ματς ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος είχε 33 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Άντονι Έντουαρντς για τους Τίμπεργουλβς μέτρησε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.