Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κοινοποίηση:
APOEL_439_355

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε όρθιος στο βροχερό Άαλμποργκ, απέσπασε 1-1 από την ομώνυμη ομάδα και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Σαφές προβάδισμα για Πόρτο και Ζενίτ.

Η αναμέτρηση της κατάμεστης “Νόρντισκε Αρένα” δεν άρχισε καλά για τον ΑΠΟΕΛ, αφού στο 15ο λεπτό o Βινίσιους έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 16ο ο Νικολάι Τόμσεν άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ.

Η πρωταθλήτρια Δανίας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρο, αλλά στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Δώνη ισορρόπησε την κατάσταση και στο 54ο λεπτό ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του Βινίσιους, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Τιάγκο Γκόμες.

Στο τελευταίο ημίωρο αμφότεροι οι αντίπαλοι τα έδωσαν όλα για το γκολ (η Άαλμποργκ ήταν πολύ πιο δραστήρια), ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αποτέλεσμα που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον ΑΠΟΕΛ.