Φουριόζος ο Παναθηναϊκός, έκανε επική ανατροπή με μυθικό Μπέικον, 90-77 την Αρμάνι!

ΠΑΟ - Αρμάνι 90-77 Ντουέιν Μπέικον

Καρδιά και χαρακτήρα μεγάλης ευρωπαϊκής ομάδας επέδειξε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας στην παράταση την Αρμάνι Μιλάνο με 90-77 (καν. αγώνας 72-72). Οι «πράσινοι» που παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Γκριγκόνις , Μαντζούκα και τον Νέιτ Γουόλτερς να αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, έδειξα τρομερή προσήλωση στο δεύτερο μέρος όταν και κατάφεραν να γυρίσουν ένα ματς που έμοιαζε χαμένο και να βελτιώσουν το φετινό τους ρεκόρ στην Ευρωλίγκα σε 6-6. Εκπληκτικοί σε ακόμη ένα ματς οι Ντουέιν Μπέικον και Γουίλιαμς που ηγήθηκαν της ανατροπής.
Αν και βρέθηκαν αν χάνουν 65-72 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας αγώνα οι «πράσινοι» με ένα επί μέρους 7-0 που μεταφράστηκε σε δίποντο του Λι, τρίποντο του Μπέικον και κάρφωμα του Παπαγιάννη να ισοφαρίσουν σε 72-72 8’’ πριν το τέλος και το ματς αν οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και με όπλο την πιεστική τους άμυνα δεν άφησαν την Αρμάνι να πάρει ανάσα φτάνοντας στη νίκη που απέκτησε διαστάσεις θριάμβου με το τρίποντο του Λι σε «νεκρό» χρόνο για το τελικό 90-77.