Υπέταξε και το Λαύριο ο Κολοσσός (90-87)

Κολοσσός - Λαύριο 90-87

Από εκεί που σταμάτησε συνεχίζει και το 2023 ο Κολοσσός!
Οι Ροδίτες μπορεί να ζορίστηκαν αλλά τελικά λύγισαν με σκορ 90-87 το πολύ ανεβασμένο Λαύριο, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο της Basket League με ρεκόρ 6-5 και εξασφαλίζοντας παρουσία στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος!
Οι φιλοξενούμενοι που έρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς από τη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν μέχρι και με +12, όμως ένα 10-0 επιμέρους σκορ του Κολοσσού στα τελευταία λεπτά που μετέτρεψε το 80-84 σε 90-84, τους έφερε τελικά τη νίκη.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης, με πληθωρική εμφάνιση 21 πόντων, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. 16 πόντους πρόσθεσε ο καθοριστικός Μάικ Ντίξον, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μαρκίς Τιγκ (12π.), Κρις Κόφι (14π.), Κένταλ (11π.) και Μορέιρα (10π.).
Για το Λαύριο, που είχε την ευκαιρία να πάρει μια νίκη-ανάσα στη μάχη του υποβιβασμού και δείχνει πολύ βελτιωμένη εικόνα, απίθανο ματς έκανε ο Αρ Τζέι Κόουλ με 27 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Θοδωρής Ζάρας.