Υγιεινός περίπατος για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Καρδίτσα (92-61)

Ολυμπιακός - Καρδίτσα 92-61 - Κώστας Σλούκας

Το «21Χ21» πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Basket League επικρατώντας της Καρδίτσας με 92-61 στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «μουδιασμένες» στην αναμέτρηση, η οποία ξεκίνησε με αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές. Ο Ολυμπιακός έκανε το 7-4 στο 2’, αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους του Γκάλινατ, η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα με 10-7. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν το προβάδισμα με 22-21, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η Καρδίτσα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αλλά η είσοδος του Λαρεντζάκη αποτέλεσε καθοριστική για τον Ολυμπιακό, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει εννέα συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 32-26. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε ακόμη και στο +10 (36-26), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 6-0 μείωσαν σε 36-32. Ο Πίτερς έκανε το 38-32, ενώ στα τελευταία δύο λεπτά δεν σημειώθηκε κανένας πόντος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με έξι πόντους (38-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι και πάλι άστοχες στο ξεκίνημά της. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +8 (45-37), αλλά οι Θεσσαλοί μείωσαν αμέσως σε 47-41, ενώ λίγο αργότερα έκαναν και το 49-45 με καλάθι του Χάντερ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τρίποντο του Κάνααν στο 28’, ανέβηκαν στο +11 (58-47), ενώ τελείωσαν την τρίτη περίοδο με πολύ καλή παρουσία στις δύο πλευρές του παρκέ και με το υπέρ τους 63-47.

Παρά το προβάδισμα που απέκτησαν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να τελειώσουν το παιχνίδι, με την Καρδίτσα να κάνει το 69-61 στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το σύνολο του Μπαρτζώκα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, τελείωσε το παιχνίδι, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 92-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-32, 63-47, 92-61.