Σαρωτικός Ολυμπιακός θριάμβευσε 3-1 του ΠΑΟΚ και πήρε θέση στον μεγάλο τελικό

Ολυμπιακόςσ - ΠΑΟΚ 3-1

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ολυμπιακός που… τσάκισε τον ΠΑΟΚ με 3-1! Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω, όμως στη συνέχεια έκαναν άνετα την ανατροπή, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και αύριο (30/3) θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα με στόχο την κούπα! Ειδικότερα, ο τελικός θα διεξαχθεί στις 20:15, με τον Θρύλο να θέλει το 18ο Κύπελλο της ιστορίας του!

Ο αγώνας

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, οι «ερυθρόλευκοι», που έχασαν το πρώτο σετ από τους «ασπρόμαυρους» και τον Ζουπάνη με τραυματισμό (στο φινάλε του πρώτου σετ), αντέδρασαν εξαιρετικά, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση (53% επίθεση, 11 άσσοι, 13 μπλοκ) και με 26 πόντους από τον φοβερό Στερν, έφτασαν στην ανατροπή στο ΕΑΚ Νεάπολης, «σφραγίζοντας» το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τέσσερις φορές (1-1, 2-2, 3-3, 4-4), με Στερν (2), Ιντάλγκο και Τζούριτς, με τον Σλοβένο διαγώνιο να κερδίζει και μπλοκ, δίνοντας προβάδισμα (5-4). Ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +2 (7-5), ο Ιντάλγκο την διατήρησε (8-6), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και «έτρεξε» σερί 6-0 και προσπέρασε με 12-8. Ο Στερν μείωσε σε 14-11, με μπλοκ άουτ, αλλά οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 21-15. Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν το έβαλε… κάτω και με επιμέρους 5-1 σερί, μείωσε σε 22-20, με τρομερό μπλοκ του Τζούριτς! Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν εκ νέου στους δύο πόντους (21-23), μετά από σερβίς των Θεσσαλονικέων στο φιλέ, με τον Τζούριτς να κάνει το 24-22. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 σετ, με 25-22. Στο τέλος του πρώτου σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας «έχασαν» τον Ζουπάνη με τραυματισμό.

Τράβιτσα και Κουμεντάκης ισοφάρισαν σε 1-1 και 2-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όμως στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με -2 (3-5, 4-6, 5-7). Με δυνατό χτύπημα στην ευθεία, ο Στερν μείωσε σε 7-6, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ και να ισοφαρίζει ξανά (7-7). Μετά από εξαιρετική άμυνα του Ιντάλγκο και νέο δυνατό καρφί του Στερν, ο Θρύλο ισοφάρισε σε 9-9, με τον Κουβανό ακραίο να «γράφει» και το 10-10. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές», με τον Στερν στο σερβίς, ο οποίος πήρε δύο άσσους, για το 13-11 και ο Ιντάλγκο έκανε το +3 (14-11). Στη συνέχεια, οι διαιτητές έκαναν το 15-11… 14-12, καθώς «ανακάλυψαν» επαφή στο μπλοκ του Ολυμπιακού, σε καθαρή επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ! Οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν το «δώρο» και μείωσαν σε 14-13, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν και με τρομερό μπλοκ του Γκουσταβάο, «ανέβηκαν» ξανά στο +3 (16-13). Ο Τζούριτς επανάφερε το +3 (20-17), ο Στερν «έγραψε» το +4 (21-17) και ο Θρύλος έφτασε και στο +6 (23-17), μετά από δύο διαδοχικά λάθη των Θεσσαλονικέων. Μπλοκ του Στερν και σετ μπολ (24-17) οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, ισοφάρισαν σε 1-1, με 25-18.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-0 και 3-1, με επίθεση του Κουμεντάκη και μπλοκ του Τζούριτς, με τον «Ράφα» να κάνει το 4-2. Ο Κουμεντάκης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κέρδισε και άσσο, για το 5-2, ενώ ο Στερν σήκωσε «τείχος», για το +4 (6-2). Ο Θρύλος έφτασε στο +5 (9-4), με δυνατό χτύπημα του Στερν, ενώ ο Ιντάλγκο έκανε το 10-5 και το +6 (11-5), με άσσο! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το «πόδι» από το «γκάζι» και ξέφυγαν με +8 (14-6), με άσσο του Γκουσταβάο, με τον Στερν να δίνει «αέρα» εννιά πόντων (15-6). Ο Σλοβένος δήλωσε ξανά «παρών», για το 16-8, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 16-10 και 17-11. Με άσσο του Τζούριτς, οι πρωταθλητές επέστρεψαν στο +8 (19-11), ο Ιντάλγκο έκανε το 20-13 και το 21-13, με μπλοκ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώνουν (21-15). Τρομερή άμυνα του Τζιάβρα με τα πόδια και μπλοκ του Γκουσταβάο, για το 22-15, ενώ ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 23-16. Μπλοκ του Τζούριτς και 24-16 ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε το 2-1 σετ, με 25-16, μετά από άουτ επίθεση των «ασπρόμαυρων».

Με πόντο του Γκουσταβάο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 5-3, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 6-4. Ο Γκουσταβάο σήκωσε «τείχος», για το 7-4, ο Ιντάλγκο έκανε το 8-5 και ο Στερν διατήρησε το +3 (9-6), με μπλοκ άουτ! Νέο μπλοκ άουτ του Στερν και 10-7 οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ξέφυγαν με +4 (11-7), με πλασέ του Ιντάλγκο! O ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-10, ο Κουμεντάκης «απάντησε», με πάιπ, για το 13-10, ενώ ο Γκουσταβάο επανάφερε το +4 (14-10). Οι πρωταθλητές Ελλάδας «κόλλησαν» και ισοφαρίστηκαν (14-14), όμως ο Στερν έδωσε τέλος στο σερί των Θεσσαλονικέων, για το 15-14. Μπλοκ του Τράβιτσα και 16-14, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να κερδίζει και άσσο, στη συνέχεια, για το 19-16! Πρώτος χρόνος του Τζούριτς και 20-17 ο Θρύλος, ο οποίος διατηρήθηκε στο +3, με τον Στερν να καρφώνει, για το 21-18. Στο 22-19, ο φοβερός και τρομερός Στερν ανέλαβε δράση και με τρεις διαδοχικούς άσσους, «καθάρισε» τη νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ (25-19).

Τα σετ (3-1 σε 1.46): 22-25, 25-18, 25-16, 25-19