Πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι η Τσέλσι με την ψυχή στο στόμα – Το προφίλ της 20ης αγωνιστικής

GettyImages-11810641331

Στο φινάλε «έκρυβε» τις συγκινήσεις το λονδρέζικο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Premier League. Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς (13΄) της Τσέλσι στο «Εμιρεϊτς», με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να κρατάει σχετικά εύκολα τη νίκη, που θα ήταν η πρώτη με τον Μίκελ Αρτέτα στον πάγκο της.

Όμως, μία τραγική έξοδος του Λένο σε εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, επέτρεψε στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει από το… πουθενά στο 83΄ και τέσσερα λεπτά αργότερα, σε ταχύτατη αντεπίθεση των «μπλε», ο Εϊμπραχαμ συνδυάστηκε ωραία με τον Γουίλιαν και τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 που εδραιώνει την Τσέλσι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Premier League:
Μπράιτον-Μπόρνμουθ 2-0