Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός – Έχασε (97-89) από την Μπαρτσελόνα

Κοινοποίηση:
panathinaikos-barcelona-euroleague-15-10-2020

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε, καθώς έχασε με 97-89 από την Μπαρτσελόνα, στη Βαρκελώνη, σε ένα ματς που πήγε στην παράταση.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν με νύχια και με δόντια το παιχνίδι, όμως ηττήθηκαν με 97-89 σε ένα συναρπαστικό ματς. Το «τριφύλλι» δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ, παίζοντας αποτελεσματικά στην επίθεση. Οι Ισπανοί, που έχασαν τον Αμπρίνες λόγω τραυματισμού, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 3 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος, με τον Κασελάκη ωστόσο να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στις τελευταίες επιθέσεις.

Η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί για 3:30, τα καλάθια του Νέντοβιτς κρατούσαν την διαφορά στον πόντο υπέρ της Μπαρτσελόνα. Ενα τρίποντο, ένα επιθετικό φάουλ στον Καλάθη και ένα δίποντο ωστόσο, έφτασαν σε ένα λεπτό την διαφορά στο -8 για τον Παναθηναϊκό (89-81) και παρά τα καλάθια των Νέντοβιτς και Σαντ Ρος, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟ ο Μάρκους Φόστερ με 24 πόντους, ενώ 17 πόντους είχε ο Σαντ Ρος και 16 ο Ντίνος Μήτογλου. Για την Μπαρτσελόνα 20 πόντους είχαν οι Χίγκινς και Ντέιβις, ενώ ο Καλάθης ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, παρ. 97-89