Παρακολουθείστε ζωντανά μέσα από το makeleio.gr  την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Τότεναμ για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League

Ξεκίνημα με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα επιχειρήσει να κάνει ο Ολυμπιακός στη φάση των ομίλων του Champions League  απέναντι στην περυσινή φιναλίστ της διοργάνωσης Τότεναμ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Μασούρας (78′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69′ Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο (89′ Ελ Αραμπι).

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντέιβις, Εντομπελέ (61′ Σισοκό),  Γουίνκς, Έρικσεν,Άλι (73′ Σον), Κέιν, Μόουρα (76′ Λαμέλα).

Ο Ιταλός, Τζιανλούκα Ρόκι, είναι ο διαιτητής της αναμέτρησης

Βοηθοί θα είναι οι Φιλίπο Μέλι και Τσίρο Καρμπόνε, τέταρτος ο Ντανιέλε Ντοβέρι και VAR ο Πάολο Βαλέρι με βοηθό τον Μαουρίτσιο Μαριάνι. Παρατηρητής διαιτησίας θα είναι ο Σλοβένος Ντάρκο Τσέφεριν και της UEFA ο Σλοβάκος Γιόζεφ Κλίμεντ

6′ Ο Ποντένσε θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, θα συγκλίνει στην περιοχή, το σουτ του όμως είναι αδύναμο με τον Γιορίς να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

16′ Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση  με τον Γκερέρο να κάνει την ατομική προσπάθεια το σουτ όμως με το αριστερό ήταν αδύναμο, με τον Γιορίς να μπλοκάρει την μπάλα

18′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Ο Γκερέρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στην ρίζα της κάθετης δοκού του Γιορίς. Την φάση ακολούθησε ο Γκιγιέρμε, που έπιασε το σουτ ελάχιστα άουτ!

24′ Νέο σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή, ο Γιορίς μπλοκάρει την μπάλα

25′ Πέναλτι για την Τότεναμ που κερδίζει ο Χάρι Κέιν από μαρκάρισμα του Μεριά

Ελέγχεται και από το VAR η φάση. Δίνεται πέναλτι τελικά υπέρ της Τότεναμ

26′ 0-1: Σκοράρει ο Κέιν, που εκτέλεσε στο κέντρο της εστίας. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πετυχαίνει γκολ κόντρα στη ροη του αγώνα.

28′ Φαλτσαριστό σουτ του Βαλμπουενά η μπάλα ελάχιστα άουτ!

30′ 0-2 για την Τότεναμ με τον Λούκας Μόουρα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ποντένσε.

Δύο γκολ για τους Λονδρέζους στις ισάριθμες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

34′ Έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, το σουτ του Μασούρα θα περάσει άουτ.

38′ Νέο σουτ του Μασούρα από καλή θέση η μπάλα έφυγε άουτ.

45′ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε με διαγώνιο σουτ μειώνει σε 1-2 και δίνει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση!

Λήξη ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο ιδανικότερο σημείο και να μπαίνει ξανά στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος απέναντι στην περυσινή φιναλίστ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

52′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό που κερδίζει ο Βαλμπουενά

54′ 2-2:Ο Γάλλος άσος του Ολυμπιακού εκτελεί το πέναλτι και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό μέσα σε αποθέωση!!!!

61′ Αλλαγή για την Τότεναμ, ο Σισοκό περνάει στη θέση του Ντομπελέ

66′ Ο Έρικσεν εκτελεί το κόρνερ, ο Κέιν παίρνει την κεφαλιά μπροστά από τον Σα, αλλά η μπάλα περνάει άουτ

69′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μπενζιά στη θέση του Βαλμπουενά, που αποθεώνεται!

73′ Αλλαγή για την Τότεναμ: Ο Σον στη θέση του Ντελε Άλι.

75′ Το γυριστό σουτ του Μπενζιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής είναι άστοχο.

76′ Αλλαγή για την Τότεναμ, ο Λαμέλα περνάει στη θέση του Μόουρα.

78′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Ραντζέλοβιτς στη θέση του Μασούρα.

87′ Το σουτ του Λαμέλα απομακρύνει σε κόρνερ ο Σα.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Γουίνγκς για μαρκάρισμα επί του Ραντζέλοβιτς.

2 λεπτά πριν

89′ Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Ελ Αραμπί περνάει στη θέση του Γκερέρο

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
 Τέλος, Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία ισοπαλία με 2-2 από την περυσινή φιναλίστ του Champions League Τότεναμ