Μπαρτζώκας: «Για να κερδίσεις τον οποιονδήποτε αντίπαλο πρέπει να προσπαθήσεις»

Γιώργος Μπαρτζώκας

Επηρεασμένος από το ματς με τη Βίρτους Μπολόνια, πριν από 48 ώρες, ήταν ο Ολυμπιακός, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά τη νίκη (84-63) επί του Λαυρίου.
Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Τηρουμένων των αναλογιών, αυτό νιώθουν και οι παίκτες, ότι ένα δεκάλεπτο καλό όπως το 3ο θα μας δώσει τη νίκη. Πολλές φορές δεν είναι έτσι γιατί το Λαύριο είναι καλή ομάδα, σκόραρε πάνω από 40 πόντους στο ημίχρονο και απέδειξε ότι για να κερδίσεις τον οποιονδήποτε πρέπει να προσπαθήσεις.
Το 3ο δεκάλεπτο, λοιπόν, ήταν καλό. Να πούμε ότι αρκούσαν δέκα λεπτά; Ας το πούμε. Από την άλλη, είχαμε παίξει λιγότερο από 48 ώρες πριν ένα παιχνίδι με πολύ μικρό rotation κόντρα στη Βίρτους και οι περισσότεροι στο μυαλό τους είχαν το παιχνίδι ως διαδικαστικό.
Είναι ανθρώπινη αντίδραση, από την άλλη είμαστε επαγγελματίες. Υπήρχαν άνθρωποι που πλήρωσαν εισιτήριο και ενδεχομένως θέλανε να δούνε καλύτερο μπάσκετ, οπότε είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ του να καταλαβαίνουμε τις συνθήκες, αλλά να δείχνουμε τον επαγγελματισμό μας».