Μάγκας Θρύλος «άλωσε» την Μπολόνια και «βλέπει» τετράδα! (83-85)

Κώστας Παπανικολάου

Τεράστια, μάγκικη παλικαρίσια νίκη για τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό στην Μπολόνια με 83-85 επί της Βίρτους. Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στα πολλά προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν με πιο σημαντική την απουσία του κλινήρη Κώστα Σλούκα και με τον Σάσα Βεζένκοφ να … σφίγγει τα δόντια παρά τα προβλήματα με τις στομαχικές του διαταραχές έβγαλε σφυγμό μετά την ήττα του στο Μονακό και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη φτάνοντας στο 12-7.

Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε για ακόμη μια φορά με τη φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τους Σάσα Βεζένκοφ (22 πόντοι – 10 ριμπάουντ) και Σακίλ ΜακΚίσκ (21 πόντους) εξισορροπώντας την εκπληκτική εμφάνιση του Μίλος Τεόντοσιτς. Που πέτυχε 21 πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Με τους Παπανικολάου, Ουόκαπ, Βεζένκοφ να προσφέρουν καίριες λύσεις στο σκοράρισμα προηγήθηκε 14-22 στο 8’. Η είσοδος του Μίλος Τεόντοσιτς έδωσε ώθηση στην Βίρτους και με συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε σε 22-22. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 33-30 στο 15’ όμως ο Ολυμπιακός με πόντους των Φαλ, Βεζένκοφ. Λούντζη και ΜακΚίσικ προηγήθηκε 35-40 στο 19’ για να κλείσει το πρώτο μέρος με 38-42 με καλάθι του Λαρεντζάκη. Με τον Βεζένκοφ να κάνει πολύ μεγάλο ματς και τους Παπανικολάου–Ουόκαπ να ακολουθούν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 49-58 στο 28’ με τρίποντο του Βούλγαρου άσου, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο έγινε … ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85.