Κύπελλο Ισπανίας: Γύρισε ο Μέσι, προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα -Στα προημιτελικά μετά το 2-1 επί της Βαγιεκάνο

messi-antipaloi-ragio-vagiekano

Υπέφερε στο Βαγιέκας η Μπαρτσελόνα, αλλά κατάφερε να φύγει από τη Μαδρίτη με τη νίκη (1-2) και την πρόκριση για την επόμενη φάση (προημιτελικά) του Copa del Rey απέναντι στην Βαγιεκάνο.

Ο Φραν Γκαρθία – ο οποίος αγωνίζεται δανεικός από τη Ρεάλ στους φρανχιρόχος (η Ράγιο Βαγιεκάνο αγωνίζεται στην Segunda) και απασχόλησε το καλοκαίρι τον Παναθηναϊκό – άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Όσκαρ Τρέχο.

Ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος εξέτισε την τιμωρία αποβολής του στη Σεβίλλη και τον τελικό του ισπανικού Super Cup με την Μπιλμπάο – επέστρεψε σε ματς της Μπάρτσα και ισοφάρισε για τους Καταλανούς στο 70ό λεπτό. Ο Φρένκι ντε Γιονγκ σφράγισε την ανατροπή, τη νίκη (1-2) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey με γκολ στο 80ό λεπτό.