ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ της Μπαρτσελόνα από την Μπάγερν με 8-2 στο Champions League – Δείτε το βίντεο με τα 10 γκολ

1

Η Μπάγερν Μονάχου σκόρπισε τον… τρόμο! Δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και “ποδοπάτησε” την Μπαρτσελόνα του “ανύπαρκτου” Μέσι με 8-2. Οι Βαυαροί πέρασαν έτσι στα ημιτελικά του Champions League, εκεί που θα αντιμετωπίσουν το νικητή του Μάντσεστερ Σίτι – Λιόν. Δυο γκολ από τον Μίλερ στη βραδιά που έγινε ο Γερμανός ρέκορντμαν συμμετοχών στη διοργάνωση. Άλλα δύο πέτυχε στο φινάλε ο Κουτίνιο.

ΣΟΚ! No mercy που έλεγε και ο… κακός δάσκαλος στο Karate Kid. Η Μπάγερν Μονάχου δεν είχε όρεξη για “παιχνίδια” και δικαίωσε όλους όσους την έχριζαν φαβορί κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά τα αμυντικά κενά (ο Λανγκλέ δεν έκοβε ούτε… με βαλέ) και τις απουσίες των Καταλανών, έπαιξαν στα “κόκκινα”, έδειξαν πως είναι μια μηχανή γκολ και θεάματος και έκαναν “πάρτι” κόντρα στην ομάδα του Κίκε Σετιέν, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 8-2 και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Ο Τόμας Μίλερ σκόραρε δις κόντρα στους “μπλαουγκράνα”, τη βραδιά που συμπλήρωσε 113 συμμετοχές στο Champions League και έγινε ο Γερμανός ρέκορντμαν συμμετοχών στη διοργάνωση, προσπερνώντας τον Φίλιπ Λαμ. Άλλα δύο τέρματα πέτυχε στο φινάλε του ματς ο Κουτίνιο. Απ’ την άλλη, ο Λιονέλ Μέσι ήταν… άφαντος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους Καταλανούς, που δέχθηκαν τρία γκολ -μετά την ισοφάριση του σκορ- μέσα σε εννέα λεπτά, σε μια βραδιά ντροπής για το σύλλογο.

Από τα πρώτα της λεπτά, η αναμέτρηση δικαίωσε όσους περίμεναν να δουν μια… ματσάρα! Το αρχικό δεκάλεπτο του αγώνα ήταν “φωτιά”, με την Μπάγερν Μονάχου να ανοίγει το σκορ στο 4′ με το σουτ του Μίλερ. Η απάντηση των Καταλανών ήταν άμεση. Η άμυνα των Βαυαρών βρέθηκε ψηλά, κάτι που εκμεταλεύτηκε η ομάδα του Κίκε Σετιέν, φτάνοντας στο 1-1 με ένα… δώρο. Στο 11′ ο Άλμπα βγήκε στην αντεπίθεση, γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά και ο Αλάμπα στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ, με τον Γερμανό να ακουμπά ελάχιστα την μπάλα αλλά να μην μπορεί να την βγάλει. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, ο Μέσι είχε δοκάρι σε σέντρα – σουτ που έβγαλε.

Το παιχνίδι κράτησε έναν… τρελό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και την Μπάγερν Μονάχου να πατάει “γκάζι” και να φτάνει σε τρία γκολ1 Ο Πέρισιτς στο 22′ έδωσε και πάλι στην ομάδα του το προβάδισμα, πέντε λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι “κούνησε” τα αντίπαλα δίχτυα για το 1-3, ενώ με τη συμπλήρωση 31 λεπτών ο Μίλερ ανέβασε το δείκτη του σκορ- με προβολή- στο 1-4. Αν δεν ήταν και ο Τερ Στέγκεν, ο πίνακας του σκορ θα είχε “γράψει” περισσότερα γκολ στο ημίχρονο, υπέρ των Γερμανών.

Το ματς παρέμεινε στα.. μέτρα της Μπάγερν και στην επανάληψη, με τον διαιτητή να ακυρώνει σωστά στο 53′ γκολ του Λεβαντόφσκι (ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μίλερ στη φάση). Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να δώσει μικρό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με το υπέροχο τέρμα του Σουάρες στο 57′, αλλά η… χαρά της δεν κράτησε πολύ. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντέιβις έκανε πανέμορφη προσπάθεια και έδωσε… πάρε – βάλε γκολ για τον Κίμιχ, που έκανε το 2-5.

Ο… εφιάλτης της Μπαρτσελόνα όμως δεν είχε τελειώσει. Ο Λεβαντόφσκι έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας στο 82′ το 2-6, για να έρθει στη συνέχεια ο Κουτίνιο (μπήκε στο ματς στο 75′) για να σκοράρει δις (85′ και 89′) και να διαμορφώσει το τελικό και πολύ “βαρύ” 8-2.