Θρύλος από άλλον πλανήτη «άλωσε» το Βερολίνο!!! (67-94)

Άλεκ Πίτερς

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός βγαλμένος από κομπιούτερ στο δεύτερο μέρος πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη στη Euroleague, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης! Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 94-67 πραγματοποιώντας τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 8-27!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, είδε την Άλμπα Βερολίνου να φτάνει μέχρι και στο +11, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, πάτησε το… γκάζι και «έλιωσε» τους Γερμανούς, που δεν είχαν καμία τύχη μπροστά στους αγριεμένους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 9-8 και πλέον είναι έτοιμοι για ακόμα περισσότερα, αφού στόχος τους είναι η κορυφή! Κορυφαίος του αγώνα ήταν για ακόμα μία φορά ο Άλεκ Πίτερς με 23 πόντους, ενώ κομβικό ρόλο είχε και ο Φαλ, με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Αππό 13 και 10 πόντους σημείωσαν οι Γκος και Λαρεντζάκης αντίστοιχα, ενώ ο «Λάρι» μοίρασε και 7 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94