Επικό «διπλό» με σούπερ ανατροπή στη Λεωφόρο για τον Ολυμπιακό που αγκαλιάζει το πρωτάθλημα! (60-66)

Ολυμπαικός - Μπάσκετ Γυναικών

Εκπληκτική εμφάνιση από τα κορίτσια του Θρύλου μέσα στην έδρα του ΠΑΟ. Στο κλειστό της Αλεξάνδρας. Καθώς οι κοπέλες του Θάνου Νίκλα έκαναν ένα εντυπωσιακό come back. Αν και βρέθηκαν στο -12, το γύρισαν. Έτσι νίκησαν 66-60 και έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών. Πιο συγκεκριμένα, την Κυριακή το μεσημέρι (13:00) στο ΣΕΦ, θέλουν τη νίκη για να τελειώσουν το πρωτάθλημα μπροστά στους οπαδούς τους. Διπλό στη Λεωφόρο με ΣΟΥΠΕΡ ανατροπή.

Το ματς στο κλειστό της Λεωφόρο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη «μάχη». Αρκετά άστοχες στα πρώτα 8 λεπτά, όπως μαρτυρά το σκορ (6-5). Αλλά με σερί 10-0 στα τελευταία 2:26 του δεκαλέπτου, οι «πράσινες» ξέφυγαν με +11. Με τον Ολυμπιακό να έχει 0/11 δίποντα. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη βρέθηκε στο +13 (20-7) στο 12′. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 22-15 (15′), αλλά οι «πράσινες» πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα (+12, 29-17) με την Αλεξανδρή να κάνει τη διαφορά (12π. με 3/3διπ., 2/2τρ.). Αντίδραση από τον Ολυμπιακό με σερί 10-0 με την Ισπανίδα Αγιούσο να μειώνει στο καλάθι (29-27, 19′). Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 6 πόντων.

Διπλό με ΣΟΥΠΕΡ ανατροπή

Οι «πράσινες» στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου με Πότερ και Κάρτερ κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 12 (41-29, 23′). Εκεί, όμως, με αφετηρία την άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και βρέθηκαν στο -2 (41-39, 26′) με σερί 10-0. Ωστόσο, για μια ακόμη φορά οι κοπέλες του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο +6, μπαίνοντας με αβαντάζ στην τελευταία περίοδο. Όμως, το τέταρτο δεκάλεπτο επεφύλασσε ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άριστα. Με σερί 11-0 και κρατώντας τις «πράσινες» χωρίς σκορ για 5:15 (49-54, 36′)! Οι παίκτριες της Καπογιάννη μείωσαν στον πόντο με την Χριστινάκη (60-61, 46”). Αλλά το καλάθι της Σουκ, μαζί με την άμυνα στη συνέχεια, κλείδωσαν τη νίκη. Επιπλέον οι «ερυθρόλευκες» είναι στο 3-1 και μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43. 60-66.