Δόξα Δράμας – ΑΟΚ 0-1: Και τον Μάη θα είναι ωραία, με την άνοδο παρέα…

1-32

Για την 28η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, Δόξα Δράμας και ΑΟΚ αναμετρήθηκαν στο γειτονικό ντέρμπι, με τον πρωτοπόρο να κατακτά μια τεράστια νίκη με 1-0.

Το Καβαλιώτικο συγκρότημα έφτασε στη 15η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του παραδοσιακού του αντιπάλου στην κούρσα πρωταθλητισμού του με στόχο την άνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία.

Ο ΑΟΚ απείλησε πρώτος στο 13ο λεπτό, όταν ο ο Γκέκας δεν πρόλαβε να έρθει σε επαφή με την μπάλα, μετά από γύρισμα του Παπαδόπουλου. 4 λεπτά αργότερα, ο Δημητριάδης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, και ο Γκέκας με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Το Μέλλον Με Πλαστικά Greenpeace

Στο πρώτο ημίωρο, το Καβαλιώτικο συγκρότημα είχε την υπεροχή, έχοντας ένταση στο παιχνίδι του και καλή κυκλοφορία. Η ομάδα του Στολτίδη προσπάθησε να αντιδράσει μετά το τέρμα που δέχθηκε, μη μπορώντας ωστόσο να απειλήσει την εστία του Αστρά.

Το έργο των «αργοναυτών» έγινε ακόμη απλούστερο λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Χατζηδημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ διατήρησε την κατοχή και την πρωτοβουλία, φτάνοντας κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Τζελίδη (63′).

Ο ίδιος παίκτης είχε εκ νέου καλή στιγμή να σκοράρει από κοντά στο 75′, ενώ λίγο αργότερα (77′) οι «μαυραετοί» είχαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση, με την κεφαλιά του Κόντου να περνάει εκτός εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-2 στο 89′, όταν ο Δαλιανόπουλος σημάδεψε το δοκάρι προ κενής εστίας από πολύ κοντινή απόσταση. Στις καθυστερήσεις, ο ΑΟΚ έχασε διπλή ευκαιρία ευκαιρία με Γιαγτζίδη και Αλτιντζή.

Το τελικό σκορ του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΑΟΚ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση ως θριαμβευτής στη Δράμα. Την ερχόμενη Κυριακή αντιμετωπίζει τον Νέστο στο «Ανθή Καραγιάννη», όντας μπροστά του στη βαθμολογία με 9 πόντους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Δόξα Δράμας: Μπεζυρτζής, Μπλιός, Μαντζάνας, Παπαϊωάννου, Κυριακίδης, Ρούτσης, Χατζηδημητρίου, Ξανθόπουλος, Ντράμ, Θεοδοσιάδης, Περσίδης

ΑΟΚ: Αστράς, Καζαντζίδης, Σμίλτος, Περδίκης, Δημητριάδης, Λαγός, Μέτσε, Σαμπανίδης, Δαλιανόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκέκας