Ασταμάτητη η Νάπολι συνέτριψε την Τορίνο (0-4)

Τορίνο - Νάπολι 0-4

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η εκπληκτική Νάπολι συντρίβοντας με 4-0 την Τορίνο κι έδωσε συνέχεια στην ξέφρενη κούρσα της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Η Νάπολι ξεκίνησε άψογα το παιχνίδι και απείλησε από τα πρώτα λεπτά με τον Όσιμεν και την άμυνα της Τορίνο να κόβει σωτήρια. Οι “παρτενοπέι” όμως συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν το γκολ. Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, βρήκε άψογα το Νιγηριανό ο οποίος με το κεφάλι άνοιξε το σκορ. Στο 35ο λεπτό, ο Λινέτι στην προσπάθειά του να κόψει την επίθεση της Νάπολι, μάρκαρε άτσαλα τον Κβαρατσκέλια με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γεωργιανός εκτέλεσε εύστοχα τον πέναλτι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Ναπολί η οποία βρήκε γκολ στο 51ο λεπτό. Ο Ολιβέρα έκανε τη σέντρα, με τον Όσιμεν να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι και να γράφει το 3:0 για την ομάδα του. Οι “παρτενοπέι” συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και βρήκαν και τέταρτο τέρμα με τον Ντομπελέ που έγραψε το 4-0.