Όταν σοβαρεύτηκε, «καθάρισε» ο Ολυμπιακός τον Κολοσσό (71-52)

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Τα … χρειάστηκε ο μέτριος Ολυμπιακός, μέχρι να καταβάλει τον πολύ ανταγωνιστικό Κολοσσό στο ΣΕΦ με 71-52 και να επανέλθει στις επιτυχίες μετά από τις δύο διαδοχικές ήττες από Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια αντίστοιχα. Οι «ερυθρόλευκοι» που παρατάχθηκαν χωρίς τους Φαλ και Πετρούσεφ, που αντιμετώπιζαν μυϊκούς τραυματισμούς και θα κάνουν αγώνα δρόμου να προλάβουν την καθοριστική αναμέτρηση με την Μακάμπι, μπήκαν μουδιασμένοι στο ματς.
Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 27-32 έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Γκάουντλοκ, Πετρόπουλο κι έδειχναν ικανοί για την έκπληξη. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκε, πιέζοντας πολύ στη άμυνά του μσ τους Μιλουτίνοφ, Κάνααν να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 50-44. Στην τέταρτη περίοδο τα συνεχόμενα τρίποντα των Κάνααν, Λαρεντζάκη, αλλά και τα καλάθια των Πίτερς, Μιλουτίνοφ, απλοποίησαν τα πράγματα για τους Πειραιώτες που έφτασαν στο τελικό 71-52.