«Άλωσε» την «Zalgirio Arena» ο Θρύλος με σούπερ Βεζένκοφ! (72-74)

Ολυμπιακός

Με τον εκπληκτικό Βεζένκοφ σε μια ακόμη ηγετική του εμφάνιση, τον ΜακΚίσικ κομβικό στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Λαρεντζάκη να παίζει τρομερές άμυνες στο τέλος πάνω στον Ουλάνοβας, ο Ολυμπιακός έφυγε με το «διπλό» από τη Λιθουανία. Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε 74-72, έφτασε τα 10 «διπλά» φέτος και οδηγεί την κούρσα της Ευρωλίγκα.
Ένα γρήγορο 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο ήταν ενδεικτικό της διάθεσης του Ολυμπιακού. Ωστόσο, η αστοχία από τα 6,75μ. ως το 5′ (σ.σ. 1/4 τρ.) και τα 3 επιθετικά ριμπάουντ της Ζάλγκιρις, είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν 10-9 οι γηπεδούχοι με το τρίποντο του Λεκαβίτσιους (σ.σ: σερί 5-0). Όμως η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έκανε τη δουλειά της. Κλέψιμο, κόψιμο, ακόμη και επιθετικό φάουλ της ομάδας του Κάουνας. Οι Λιθουανοί έμειναν για ένα δίλεπτο χωρίς σκορ. Αλλά η αποτελεσματικότητα του Βεζένκοφ έφερε μπροστά 15-13 (9′) τον Ολυμπιακό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Ντίμσα στην εκπνοή.

Αντεπίθεση με ΜακΚίσικ – Λαρεντζάκη
Το συγκεκριμένο μοτίβο στα ματς συνεχίστηκε ως το 15′. Με την Ζαλγκίρις να έχει λύσεις από μακριά με Ντίμσα και Πολονάρα, φτάνοντας στο +6 (29-23). Όμως είχε φανεί πώς κάτι άλλαζε. Η είσοδος του ΜακΚίσικ που αποτέλεσε τον βασικό επιθετικό πυλώνα. Αλλά και του Λαρεντζάκη που έβγαλε ενέργεια, σημείωσε καθοριστικούς πόντους, έπαιξε κομβικές άμυνες. Ειδικά πάνω στον Ουλάνοβατς που είχε 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε στους μηδέν στο δεύτερο. Με τους δύο να σημειώνουν τους 20 από τους 25 πόντους στην περίοδο (σ.σ.: 13 ο Αμερικανός, 7 ο Έλληνας), οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν το ματς. Το σερί στο διάστημα 15′-20′ ήταν 17-5 για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Κομβικά οι 13 ασίστ και τα 9 κλεψίματα του Ολυμπιακού, όπως και τα 9 επιθετικά ριμπάουντ των Λιθουανών.

Άμυνα και super Βεζένκοφ
Η ομάδα του Μπαρτζώκα με την αρχική της πεντάδα έκανε κακό ξεκίνημα. Έμεινε για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς σκορ. Πιο συγκεκριμένα, η Ζάλγκιρις θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν ο Ουλάνοβας είχε 2/2 βολές στο 23′. Αλλά ισοφάρισε σε 40-40. Ωστόσο εκεί «μίλησε» ο Βεζένκοφ. Με πέντε πόντους σε 32” έκανε το 40-45, ενώ με έμμεσο τρίποντο αμέσως μετά το 42-48 (25′). Επίσης, με τον Φαλ να έχει 5 ασίστ στο 26′, ο Βεζένκοφ έστειλε τη διαφορά στους 12 (56-44), με σερί 16-4! Το τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε… αέρα 14 πόντων στον Ολυμπιακό (59-45, 28′). Ο Βεζένκοφ σε νεκρό χρόνο διατήρησε τη διψήφια διαφορά των «ερυθρολεύκων».

Έφυγε νικητής από το Κάουνας
Ως το 33′ ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει όπως έπρεπε. Έτσι κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά 11 πόντων με το καλάθι του Παπανικολάου (54-65). Αλλά το πρόβλημα ήρθε τόσο από την κακή περιφερειακή άμυνα των «ερυθρόλευκων», τα τρίποντα της Ζάλγκιρις και τον αρνητικό Μπλακ. Διότι δέχθηκε δύο σερί τρίποντα του Σμιτς, ενώ έκανε και ένα επιθετικό φάουλ. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 15-4 των Λιθουανών, με τον Ντίμσα να έχει 11 πόντους στην περίοδο, για το 69-69 (37′)! Ο Σμιτς με νέο τρίποντα έφερε την ομάδα του Κάουνας στο προβάδισμα (72-70, 39′). Ο ΜακΚίσικ κέρδισε φάουλ σε σουτ για τρεις πόντους, αλλά έβαλε τις 2/3 βολές (72-72, 50.8”). Ο Λαρεντζάκης έπαιξε μια απίθανη άμυνα στον Ουλάνοβας (28.9”), ενώ ο Βεζένκοφ έβαλε μεγάλο σουτ στα 6.7” για το 72-74! Στο φινάλε ο Λαρεντζάκης έπαιξε άλλη μια μεγάλη άμυνα στον Ουλάνοβας, για να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός το 10ο του διπλό. Νίκησε στο Κάουνας και θα επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74.