«Άγγιξε» το θαύμα ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός στην Μαδρίτη (90-85)

Ρεάλ - Ολυμπιακός 90-85

Παρά τις απουσίες των Φαλ, Μιλουτίνοφ και Γκος, ο Ολυμπιακός πάλεψε μέσα στη Μαδρίτη, απέναντι στη Ρεάλ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να κυνηγάνε από την αρχή μία μεγάλη διαφορά 24 πόντων, όμως πήγαν μέχρι τέλους, τα έδωσαν όλα, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 90-85, πληρώνοντας και την αστοχία τους. Τεράστια εμφάνιση από τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου με 25 πόντους!

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Ρεάλ, έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο, με τους Φαλ, Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος να βρίσκονται εκτός. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς μία μεγάλη διαφορά (30-13, 10′). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων ούτε στη δεύτερη περίοδο (52-30, 20′) και έτσι κλήθηκαν να κάνουν την υπέρβαση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «στρατιώτες» του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν το έβαλαν ποτέ κάτω, πάλεψαν και με επιμέρους 16-25 στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσαν στους 13 πόντους, ωστόσο έχασαν τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Θρύλος έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να πλησιάσει στους 7 πόντους (71-64). Οι Μαδριλένοι βρήκαν τις λύσεις, ξέφυγαν εκ νέου στους 14 πόντους, όμως με μπροστάρη τον Παπανικολάου ο Θρύλος έφτασε ξανά στους 8 πόντους 4 λεπτά πριν το φινάλε (80-72). Ο αρχηγός του Θρύλου με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, κάνοντας το 82-76, ενώ ο «Παπ» με ένα ακόμη τεράστιο τρίποντο μείωσε σε 86-83. Με τον χρόνο να μην είναι υπέρ των Πειραιωτών, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη με….

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85