Champions League: Μεγάλη ανατροπή για τη Λίβερπουλ, 3-2 τη Μίλαν -Στραβοπάτησε η Παρί του Μέσι, «διπλό» της Ρεάλ στην Ιταλία

ΝΓΓΝ

Η Λίβερπουλ βγήκε νικήτρια από τη ματσάρα του «Ανφιλντ» κόντρα στη Μίλαν για την πρεμιέρα της στους ομίλους του Champions League.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 3-2 των Μιλανέζων στην Αγγλία σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Αλεξάντερ Αρνολντ, στη συνέχεια έχασαν πέναλτι και πριν προλάβει να τελειώσει το ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 έπειτα από τέρματα των Ρέμπιτς και Μπραχίμ Ντίαζ. Ωστόσο, στην επανάληψη μίλησε η… έδρα και με γκολ των Σαλάχ και Χέντερσον η Λίβερπουλ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ.

Από την άλλη, η Παρί Σεν Ζερμέν που ξεκίνησε με τους Μέσι-Νεϊμάρ-Εμπαπέ στην αρχική της ενδεκάδα, δεν κατάφερε να νικήσει την Μπριζ στο Βέλγιο καθώς έμεινε στο 1-1. Το γκολ για τους Παριζιάνους σημείωσε ο Αντερ Ερέρα, ενώ απάντησε ο Βανάκεν.

Στο ντέρμπι του Μιλάνου ανάμεσα σε Ιντερ και Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι «έκλεψε» τη νίκη στο 90′ με τον Ροντρίγκο να λυτρώνει τους Μαδριλένους χαρίζοντάς τους τη νίκη.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο Etihad Stadium με την Μάντσεστερ Σίτι να διαλύει την Λειψία με το… εκκωφαντινό 6-3 σε παιχνίδι, μόνο θέαμα. Οι Ακε, Μαχρέζ, Γκρίλις, Κανσέλο, Ζεσούς και ένα αυτογκόλ συνέθεσαν τα έξι γκολ των Αγγλων, ενώ για τους Γερμανούς σημείωσε χατ-τρικ ο Ενκουκού.

«Χορό» με γκολ είχαμε και στην Πορτογαλία, όπου η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε εντός έδρας με 1-5 από τον τρομερό Αγιαξ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ολλανδούς ήταν ο Σεμπάστιαν Αλέρ που σημείωσε καρέ τερμάτων, με τον Μπεργκίς να προσθέτει το κερασάτκι στην τούρτα. Ο Παουλίνια είχε μειώσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.

Τέλος, η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 0-0 με την Πόρτο στο Γουάντα Μετροπολιτάνο.