Formula 1: Θρίαμβος της Φεράρι στη Σιγκαπούρη – Πρωτιά για Φέτελ

ap_19265461446240_1

Τις καλύτερες ημέρες της διάγει έπειτα από πολλά χρόνια η Φεράρι. Η Σκουντερία μετά τις δύο σερί νίκες του Σαρλ Λεκλέρκ σε Βέλγιο και Μόντσα, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στο γκραν πρι της Σιγκαπούρης. Τούτη τη φορά όμως δεν ήταν ο Μονεγάσκος εκείνος που θριάμβευσε αλλά ο ομόσταβλος και τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος κέρδισε για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν. Ο Γερμανός είχε να νικήσει από τον Αύγουστο του 2018 όταν είχε δει πρώτος την καρό σημαία στην πίστα του Σπα στο Βέλγιο.

Ο Λεκλέρκ έμεινε πίσω του στη δεύτερη θέση… γκρινιάζοντας διαρκώς στους τεχνικούς της Φεράρι για να τον αφήσουν να προσπεράσει τον Φέτελ, ενώ τρίτος τερμάτισε ο εξαιρετικός Ολλανδός Μαξ Φερστάπεν που κράτησε πίσω του τον περυσινό, και κατά πάσα πιθανότητα και εφετινό, παγκόσμιο πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Μπότας, Αλμπον, Νόρις, Γκασλί, Χούλκενμπεργκ, Τζιοβινάτσι.

Μολονότι ο Λεκλέρκ άρχισε τον αγώνα από την πρώτη θέση έχοντας πάρει την pole position στις κατατακτήριες, και ο Χάμιλτον από το νο.2, ο Φέτελ έπειτα από τα πιτ στοπ του 20ού και του 21ου γύρου βρέθηκε στην πρώτη θέση απ’ την οποία δεν έπεσε ποτέ, ούτε καν απειλήθηκε τελειώνοντας τον αγώνα μάλιστα και με τον ταχύτερο γύρο που δίνει έναν επιπλέον βαθμό.