Champions League: Κοντά στην πρόκριση το ΑΠΟΕΛ, κέρδισε 1-0 την Σουτιέσκα

de-vicenti-apoel

Το αποτέλεσμα που ήθελε, πήρε το ΑΠΟΕΛ, που πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Σουτιέσκα στο Μαυροβούνιο και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η Κυπριακή ομάδα, αν και βρήκε δυσκολίες, πήρε το διπλό μέσα στο Μαυροβούνιο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βιτσέντι στο 42’. Η Σουτιέσκα θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 67’ όταν κέρδισε με τη σειρά της πέναλτι, αλλά ο Νίκολιτς σημάδεψε το δοκάρι. Πλέον αρκεί στο ΑΠΟΕΛ να μη χάσει στην ρεβάνς που θα γίνει στην έδρα του.
Ματσάρα στην Ολλανδία

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Ολλανδία μεταξύ Αϊντχόφεν και Βασιλείας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 3-2. Χρειάστηκε ένα γκολ του Μάλεν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρουν τη νίκη και έτσι έχουν το πάνω χέρι, εν όψει της ρεβάνς την άλλη εβδομάδα.

Διπλό πήρε η Κοπεγχάγη στην έδρα της Δε Νιου Σεντς με 2-0, με τον Σωτηρίου να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ την Σαμπουρτάλο. Να θυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Πλζεν.

Τα αποτελέσματα των προκριματικών του Champions League

Πλζεν – Ολυμπιακός 0-0
Σαμπουρτάλο – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-2 (67′ Όρσιτς, 78′ πεν. Πέτκοβιτς)
Δε Νιου Σεντς – Κοπεγχάγη 0-2 (18′ Σωτηρίου, 61′ πεν. Σκοβ)
Αϊντχόφεν – Βασιλεία 3-2 (14′ Μπρούμα, 89′ Λάμερς, 90+3′ Μάλεν / 45+1′ Αγέτι, 79′ Αλντερέτε)
Σουτιέσκα – ΑΠΟΕΛ 0-1 (42′ πεν. Ντε Βινσέντι)