Basketball Champions League: «Απόδραση» από το Μαυροβούνιο!

permain

Αν και κυνηγούσε στο σκορ για 34 λεπτά, ένας ηγετικός Χάτσερ βγήκε μπροστά και έσπρωξε το Περιστέρι σε ένα καθοριστικό 16-0 για τη νίκη (73-65), μέσα στο Μαυροβούνιο κόντρα στη Μόρναρ και το 3-2 στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (12-13), μέχρι το 6’. Εκεί, οι παίκτες του Ζούρου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα η Μόρναρ να ξεφύγει στο +6 (21-15), με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Επιθετικές δυσκολίες αντιμετώπιζε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου το Περιστέρι, με τη Μόρναρ να διατηρεί το προβάδισμά της (27-24). Από το 12’ και μετά, οι παίκτες του Ζούρου έκαναν πολλά και συνεχόμενα λάθη, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 10-0 για το +13 (37-24), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του δυτικών προαστίων έσφιξε αμυντικά και με τον Μορέιρα να τροφοδοτείται σωστά στη ρακέτα, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (40-33), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει πολύ τη διαφορά (40-35), με τον Χάτσερ να τη φέρνει στο -3 (42-39), στο 14’. Το τρίποντο του Πούλεν έστειλε τη Μόρναρ στο +6 (45-39), με τους παίκτες του Ζούρου να επιστρέφουν άμεσα (45-43), αλλά στη συνέχεια έχαναν το ένα σουτ πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα να μένει εκεί το σκορ για τέσσερα λεπτά. Η αστοχία του Περιστερίου συνεχίστηκε, με τον Πούλεν από την άλλη να στέλνει τους Μαυροβούνιους στο +8 (51-43) και το buzzer beater τρίποντο του Μόουζες να διαμορφώνει το 51-46.

Τα προβλήματα με την αστοχία συνεχίστηκαν για το Περιστέρι και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ (58-50), ενώ με τρίποντο του Μπιέλιτσα η Μόρναρ πήγε στο +9 (61-52), στο 34’. Ωστόσο, η ομάδα του Ζούρου αντέδρασε, καθώς ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Χάτσερ έκανε ένα σερί 16-0(!), με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (61-68), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε σωστή διαχείριση και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73.