Προβάδισμα πρόκρισης για την Τσέλσι (video)

Αίντραχτ - Τσέλσι

Σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην ανταγνωισιτκή Άίντραχτ απέσπασε η Τσέλσι, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς του «Στάμφορντ Μπριτζ»

Η πολύ δύσκολη χαμηλή κεφαλιά του Γιόβιτς (23′) κατέληξε στη γωνία του Κέπα και έγραψε το 26ο του σε όλες τις διοργανώσεις και ένατο στη διοργάνωση. Ωστόσο, οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με το σουτ του Πέδρο πριν βγει το ημίχρονο (45′). Στην επανάληψη η Τσέλσι πίεζε σοβαρά, έχασε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίς στο 59’, που … σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τραπ.

Αϊντραχτ Φρ. (Αντι Χούτερ): Τραπ, Αμπρααμ, Χίντερεγκερ, Φαλέτ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Φερνάντες (73′ Πασιένσια), Ρόντε, Γκατσίνοβιτς (90′ Βίλεμς), Κόστιτς, Γιόβιτς

Τσέλσι (Μαουρίτσο Σάρι): Κέπα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Εμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (83′ Κόβατσιτς), Γουίλιαμ (61′ Αζάρ), Πέδρο, Ζιρού.