Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «σκότωσε» τη Σίτι (1-2) και την πέταξε εκτός διεκδίκησης του τίτλου

manchester-united-city-2019-12-07

Σπουδαία νίκη, για πολλούς λόγους, πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Μάντσεστερ Σίτι, και μάλιστα εκτός έδρας για την Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν φουριόζοι στο ντέρμπι της πόλης και προηγήθηκαν με πέναλτι του Ράσφορντ στο 23’. Έξι λεπτά αργότερα (29′) ήρθε και το δεύτερο γκολ με το πλασέ του Μαρσιάλ στην αριστερή γωνία. Στην επανάληψη ο Ντε Χέα ήταν ανίκητος, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 85’ και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Πλέον, οι πρωταθλητές βρίσκονται 14 βαθμούς μακριά από την κορυφή και τη Λίβερπουλ, ενώ η Γιουνάιτεντ πλησίασε στο -5 από την τετράδα.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Στόουνς (59’ Οταμέντι), Ανχελίνιο, Φερναντίνιο, Ντ. Σίλβα, Μπ. Σίλβα (65’ Μαχρέζ), Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Γκάμπριελ Ζέσους

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, ΜακΓκουάαιρ, Σο (87’ Τουανζέμπε), Γουάν-Μπιζάκα, Τζέιμς, Λίνγκαρντ (87’ Γιανγκ), Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μαρσιάλ (74’ Περέιρα), Ράσφορντ.