«Διπλό» τίτλου για τον Ολυμπιακό!

Κοινοποίηση:
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

Με αύρα κι εμφάνιση Πρωταθλητή ο Ολυμπιακός πέρασε σαν … σίφουνας από την Πυλαία θριαμβεύοντας 1-3 σετ του ΠΑΟΚ (25-23, 21-25, 17-25, 15-25) και πέτυχε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι] που είχνα την υπεροχή σ εόους τους τομείς του αγώνα, ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα και πρώτο σκόρερ τον Ράουβερντινκ,ενώ καταλυτική ήταν η συνδρομή των Αλεξίεφ, Σμιτ
Πλήρωσε τα πολλά λάθη

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά καλά στο πρώτο σετ και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Στα μέσα του σετ όμως οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τα εύκολα και αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να περάσει μπροστά με 16-15. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθος σερβίς των παικτών του Μουνιόθ. Από το 17-18 οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν αντέδρασαν καλά, ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε, προσπέρασε με 21-19 και 23-20, οι «ερυθρόλευκοι»μείωσαν σε 23-22 με τον Ράουβερντινκ, αλλά οι Θεσσαλονικείς πήραν το σετ με 25-23 για το 1-0 στο ματς, με την ομάδα του Μουνιόθ να δίνει 10 πόντους από λάθη.

Δυνατό μπλοκ και Σμιτ

Η διαφορά του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ ήταν το καθαρό μυαλό στα καθοριστικά σημεία, αλλά όταν χρειάστηκε τα επιθετικά «όπλα» του Θρύλου, ο Αλεξίεφ και ο Σμιτ πήραν μπροστά και έδωσαν σημαντικές λύσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή (2-4 και 4-8) και παρότι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε προσωρινά στο ματς (8-9 και 11-12) αλλά από εκεί και πέρα τόσο ο Αλεξίεφ όσο καιο Σμιτ ειδικά το πήραν πάνω τους. Ο Καναδός τέλειωσε πολλές μπάλες, το μπλοκ έκανε τη δουλειά του και η διαφορά και από το 18-19 πήγε το σκορ στο 20-24 με τον Αλεξίεφ και το λάθος του Γκάρετ διαμόρφωσε το 21-25, για να έρθει το 1-1 στα σετ.

Τρομερή αποτελεσματικότητα από τα άκρα

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο από την αρχή. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 10-10. Με το προβάδισμα να μην ξεπερνά τον ένα πόντο. Εκεί δύο λάθη του Ολυμπιακού έφεραν τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο +2 (12-10). Εκεί ο Θρύλος έβγαλε… αντίδραση. Με τον Σμιτ και τον Ράουβερντινκ να δίνουν λύσεις και τον Θρύλονα κάνει σερί 5-0 για το 12-15 και συνολικά 10-2 για το 14-20 και την απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού. Ο Αλεξίεφ ήταν επίσης καθοριστικός και έκανε το 17-24, για να τελειώσει το σετ ο Ανδρεάδης που έκανε το 17-25, για την ανατροπή και το 1-2 στο σετ.

Σούπερ Ράουβερντινκ

Ο Βούλγαρος ακραίος ήταν σε μεγάλη ημέρα, αλλά το ίδιο ίσχυε και για τον Ράουβερντινκ. Οι δύο ακραίοι των «ερυθρολεύκων» συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, με τον Ολλανδό να είναι καθοριστικός και στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Μουνιόθ είχε το πάνω χέρι στο σκορ από την αρχή (2-4 και 4-7) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (7-8 και 8-9), αλλά εκεί και πάλι οι δύο ακραίοι το πήραν πάνω τους για να ξεφύγει ο Θρύλος και να «χτίζει» διαφορά τεσσάρων (12-16) και πέντε πόντων (13-18) με τον Σμιτ. Το μπλοκ ήταν καθοριστικό, ο Ολλανδός ακραίος ασταμάτητος και με δύο πόντους του, με άσσο και με επίθεση πίσω από τα 3 μέτρα, διαμόρφωσε το 15-25 για τη νίκη με 3-1 σετ.

** Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 7 άσσοι και 23 λάθη, ενώ του Ολυμπιακού προήλθαν από: 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 3 άσσοι και 28 λάθη.

Τα σετ: 25-23 (35′), 21-25 (30′), 17-25 (25′), 15-25 (28′)