Ήττα και «αντίο» για την Κάρντιφ

Κοινοποίηση:
212553 (1)

Μετά τις Χάντερσφιλντ και Φούλαμ, η Κάρντιφ έγινε η τρίτη ομάδα της Premier League που γνώρισε το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού αφού μετά την ήττα με 3-2 στην έδρα της από την Κρίσταλ Πάλας, υποβιβάστηκε και μαθηματικά μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι Ουαλοί, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28ο λεπτό, με τον Ζαχά να βρίσκει δίχτυα ανοίγοντας τον δρόμο προς τη νίκη των «αετών». Το αυτογκόλ του Κέλι στο 31’ έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την Κάρντιφ, αλλά ο Μπατσουαγί στο 39ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Πάλας που πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα μπροστά με 2-1.

Ο Τάουνσεντ στο 70’ έκανε το 3-1 και έδωσε την χαριστική βολή στους Ουαλούς που αποχαιρέτησαν την κατηγορία και έδωσαν δικαίωμα στην Μπράιτον να πανηγυρίζει για τη σωτηρία, χωρίς καν να ιδρώσει.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να αποχαιρετήσουν με… ψηλά το κεφάλι, με τον Ράιντ στο 92′ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.